Årets sockenfest

 

Som bekant har Gothem utsetts till årets socken 2004. För att fira utmärkelsen samlades lördagen den 31 juli 2004 sockenbor, sommargothembor och inbjudna gäster i Prästladugården. Ordföranden i den särskilda Årets sockenkommitte som bildats, Kenneth Westberg, hälsade alla välkomna. Kvällen inleddes med en tyst minut för att hedra Bengt Johansson som tyvärr inte är med oss längre. 


Menyn

I prästladugården hade kommittén dukat upp en meny bestående av rostbiff, pastramiskinka med potatissallad och grönsaker samt smör, bröd och ost. Alla åt med god aptit av den vackert upplagda och goda maten. 
 

Tal och gåvor 

Jan Alamo, inbjuden gäst från Kultur och Fritidskontoret, gratulerade till utmärkelsen och berättade lite om hur kommunen de senaste åren kunnat stödja Gothem genom olika bidrag. 
Därefter talade Lars-Göran Nyberg från Lokrume Röda Kors-krets, den förening som 1990 startade traditionen att utse "Årets socken". Han läste upp juryns motivering och överlämnade vandringspriset, ett stort gårdskors, till Lennart Andersson, samt ett mindre gårdskors som Gothem får behålla som minne av utmärkelsen.

 

Motiveringen lyder:
Gothem är en socken som sjuder av liv, inte bara på stränderna om sommaren, utan överallt året runt. I Gothem hade folket "artigt" maner tyckte Linné på sin tid och det gäller än i våra dagar. Idag är dessutom det "artiga" folket dokumenterade på bild. 

 

Sockenborna visar prov på stor företagsamhet, här finns ett trettiotal företag utöver jordbruken. Du kan till exempel få ditt virke sågat, din bil lagad, ditt dike grävt, ditt hus reparerat, dina lampor att lysa, med mera, med mera. Du kan till och med få din varpa gjuten. 

Det ideella engagemanget i Gothem är stort och har gamla anor, här finns ett antal föreningar som är mycket aktiva. Gothem är en socken rik på vacker natur, historia och kultur. Arvet förvaltas väl av dagens sockenbor med bland annat museer och renoverade byggnader.Självklart går det i denna strandsocken även att få se ett gammaldags fiskeläge. Socknens hembygdsförening förtjänar att aärskilt nämnas för sitt enastående arbete med prästgårdsladugården och det senaste projektet, bygdegården. Ideellt engagemang när det är som bäst. 

Gothemsborna tar hand om sin socken på ett förtjänstfullt sätt, man bevarar det gamla men utvecklar även för framtiden. Gothem är att gratulera till sina innevånare.

 

Stenkyrka var Årets socken 2003 och representerades av Per-Erik "Pricken" Karlsson. Han gratulerade från sin socken och överlämnade en tavla föreställande rauken Jungfrun i Stenkyrka. Lennart tackade på Gothems vägnar och lovade att vi i höst skall göra vårt bästa för att tillsammans med Lokrume Röda Kors-krets utse nästa års "Årets socken". 

 

 

Jan Alamo

Historieberättare Sven Klasson


 

 

Hyllning till Gothem

Åsa Karlsson har skrivit en text med hyllning till Gothem som vi gemensamt sjöng tillsammans med henne och en för kvällen sammansatt liten kör.

Underhållning

Kören framförde flera andra sånger vilket också Linda Nilsson och Lillemohr Lindby gjorde. Norrgänget, bestående av Sven Klasson, Nisse Bergklint, Eddie Pettersson och Per-Olof Pettersson underhöll med sin glada musik och spelade också till de sånger som sjöngs ur sånghäftet. 


Ostbricka och kaffe med tårta

En god ostbricka avnjöts och därefter serverades kaffe med princesstårta. 


Skrattsalvor

När sedan Sven Klasson och Pricken överträffade varandra med sitt berättande av roliga historier var stämningen hög och det blev en fin avslutning på en trevlig kväll. 

 

 

Norrgänget spelar

 

Lennart tog emot gåvorna

 

Gäster

 

Vacker och god mat

 

Musikerna

 

Matservering

 

Gäster

 

Lena

 

Bygdegårdsföreningens och

Hemygdsföreningens ordföranden

i samspråk

 

Man får bli trött

 

Gäster

 

Gäster

 

Lennat, Sten och Evert

 

Gäster

 

Gäster

 

Gäster

 

Gåvan från Stenkyrka

 

 

Veino och Uno

 

Kaffeservering

 

Gösta

 

Gunnar

 

Erik gillar tårtan

 

Gäster

 

Gäster

 

Gäster

 

Gäster

 

Linda och Lillemohr tar ton

 

Gäster

 

 

Ann, Gun och Åsa