Öppen bok 13 

Anteckningar från den 18 oktober 2011. 

Närvarande: Inga Andersson, Lennart Andersson, Margit Arweson, Gunilla Carlson, Jan Carlson, Lars-Ulle Gadefors, Gunnel Jakobsson, Åsa Karlsson, Leo Lövdahl, Ove Silvèn och Lilly Vävare. 

Hård blåst, regn och mörker. Funderingarna på väg till Gothem var de vanliga: Vilka kommer i kväll? Vad ska den här träffen innehålla? 

Vi hade planerat en kart-kväll, men som alltid fanns också plats för mycket annat. Leo hade läst om bilar, motorcyklar och körkortsinnehavare, dvs de första i Gothem. 

Ove berättade om det första telefonnätet som sträckte sig till både Boge och Vallstena och ner till Hangreby. Det omfattade 21 abonnenter varav en del var utökade med a, b och c. Växeln var öppen vardagar kl 07.00-21.00. 

Fryshuset vid Vestbergs affär kom på tal och vi efterlyser faktauppgifter. 

Jan hade från Leif Ekengren fått ett förslag till sockenvapen. Leif anser att porten vid prästgården och Gothemsån är karaktäristiska kännemärken. Frågan om sockenvapen kom överraskande och vi fick en hel del att fundera över. Ingen kände till om frågan diskuterats tidigare. 

Lars- Ulle undrade om vi tänkt på att skriva något om alla duktiga virkeshandlare, som funnits i Gothem, om spelmän och basarplatser. Själv bidrog han med att låta oss se Johan Larssons bok ”Gotlands samtliga får- och bomärken” från 1927. Äldsta bomärket på Gotland är från Kyrkebinge år 1464. Hartmut Pauldrach har skrivit om boken och till den hör en CD med hela Johans bok. Vi beslöt att köpa den och den finns hos Gunilla. 

Jan hade fortsatt sitt arbete med gårdarna. Svalings och Fjärdinge är i stort klara fram till slutet av 1800-talet. Sen får nuvarande ägare fylla på med sin kunskap. 

Så till kartorna. Jan hade satt upp kartan från år 1697. För att få den tydlig hade han färglagt och fyllt i vissa partier. Det var intressant att se hur bebyggelsen i socknen sammanfaller med vår tid. Gunilla hade med en karta över den medeltida ringvägen och mittvägen. Delar av dem används ännu varje dag av sockenborna. 

I gamla tider gick man ”gardsgang” i samband med vissa förrättningar. Jan visade oss på kartan hur man gick. 

Som avslutning på våra kartvandringar spelade Lennart upp en intervju med Harald Björklund, som berättade om gamla vägnamn. Lennart gjorde oss uppmärksamma på att det i dag mest är jägarna som använder namnen och därmed håller dem vid liv. 

Så var den här träffen slut. Nästa gång är den sista för i år. 

Vi ses onsdagen den 16 november kl.19.00 i församlingshemmet (observera att vi ändrat datum)

Välkomna! 

Anteckningarna gjorda av Lilly Vävare